1.       Гартоване скло (опис, стандарти)

Перед гартуванням скло повинне пройти остаточну обробку, оскільки загартоване скло механічній обробці не підлягає.

1.                       При виготовленні загартованого скла можна використовувати наступні види скла:

2.    листове скло по ГОСТ 111 марки М0, М1, М2, М3, М7 і імпортні аналоги;

3.    візерункове по НД;

4.    з піролітичним «твердим» покриттям по НД, зокрема скло з низкоемісійним твердим покриттям (К-скло) по ГОСТ 30733;

5.    з «м'яким» покриттям, отримуваним методом вакуумного магнетронного напилення, зокрема скло з низько емісійним покриттям (І-скло) по НД;

6.    забарвлене в масі по НД.

Перед гартуванням скло повинне пройти остаточну обробку, оскільки гартоване скло механічній обробці не підлягає.

Устаткування дозволяє гартувати скло наступних розмірів:

Діапазон товщини скла

4,19 мм

Максимальний розмір скла

2100х3600 (3900) мм

Мінімальний розмір скла

100х250 мм

1.                  Гартоване скло

Гартованим склом є листове скло, піддане спеціальній термічній обробці з метою створення заданого розподілу напруги за об'ємом скла. Принцип термічного гарту полягає в тому, то скло нагрівається в печі до температури приблизно 600/650°С, після чого відбувається швидке охолодження. При охолодженні поверхневі шари скла охолоджуються швидше за внутрішні частини, унаслідок чого в поверхневих шарах виникає напруга стиснення.

Звичайне скло легше руйнується від напруги розтягування, чим від напруги стиснення. Саме тому напруга стиснення, скла, що виникають в поверхневих шарах, при гартуванні збільшують міцність скла до вигинання, ударів і перепадів температур.

1.    Гартоване скло є безпечним по відношенню до людини у момент свого руйнування: при руйнуванні такого скла утворюється безліч дрібних безпечних осколків з притупленими краями. Застосовується в конструкціях скління, до яких пред'являються вимоги безпеки, наприклад, в дитячих садах, школах, місцях суспільного користування.

2.    Гартоване скло володіє високими експлуатаційними характеристиками. Гартоване скло дозволяє витримувати значні статичні або ударні навантаження з великими прогинами без руйнування. Тому вироби із гартованого скла використовують для експлуатації з певними навантаженнями, наприклад вікна, вітрини з великим вітровим навантаженням, як скляні елементи скляних дахів, зенітних ліхтарів, які повинні витримувати снігове навантаження і падіння випадкових предметів.

3.    Гартоване скло витримує значні зміни температури. Коли різниця температур в скляній пластині складає 40°С, вірогідність руйнування складає 20%. При різниці температур 55°С вірогідність руйнування рівна 50% або, інакше кажучи, половина скляних пластин може руйнуватися. І, нарешті, коли різниця температур перевищує 90°С, всі звичайні прозорі будівельні скляні пластини руйнуються.

Вироби із загартованого скла використовуються при значних змінах температур експлуатації, наприклад, в духових шафах газових і електроплит  з температурою до 300°С, або в конструкціях скління будівель, які піддаються нагріванню в результаті потрапляння прямого сонячного світла до 100°С (наприклад, при застосуванні тонованого скла, що має підвищену, більше 25%, теплопоглинальну здатність).

 

Технічні характеристики гартованого скла

Щільність

2,5 кг/ дм3

Маса на 1 мм товщини

2,5 кг/ м2


Питома теплопровідність

0,93 Вт/ м2К

Термічний опір

0,00534 м2 К/ Вт

Коефіцієнт пружності при вигині

66 000-73 500 Мпа

Міцність на розтягування при вигині

200 Мпа

Руйнуюча напруга

507 Мпа