Обробка скла

Видалення ріжучої кромки скла є необхідною операцією, що забезпечує безпеку поводження з склом, підвищує якість продукції і додає виробам з скла естетичного зовнішнього вигляду.

Види обробки кромки скла і дзеркального полотна:

  • зняття фаски - видалення гострої ріжучої кромки скла;
  • притуплення - зняття фаски і обробка торця скла абразивним інструментом;
  • шліфовка- зняття фаски і обробка кромки до отримання гладкої матової поверхні;
  • поліровка — зняття фаски і обробка кромки до отримання гладкої, оптично прозорої поверхні;
  • фацет прямолінійний від 5 до 60 мм - декоративна обробка кромки, зняття фаски заданої ширини під певним кутом;
  • гравіювання - нанесення написів і зображень на скло на багатофункціональних оброблювальних центрах.

 

Різання скла

Сучасне різання скла здійснюється автоматизованим способом, окрім стандартного розкрою за допомогою ріжучої головки, різання проводиться дуже тонко (як товщина волосини), за допомогою рідинно-абразивного струменя. До достоїнств гідрометоду можна віднести низьку температуру при обробці, що виключає деформацію матеріалу і пригорання до прилеглої зони; висока швидкість обробки; лінія порізу, може мати будь-яку складність і кривизну; рівень шуму біля 85-95дБ; виключена можливість вильоту шлакових і малодисперсних частинок. Застосовується також піскоструминний метод різання скла, він проводиться струменем повітря з частинками абразиву. Звичайно, він поступається гідрометоду, але більш економічний – немає витрат на водний ресурс.

 

Обробка кромки і фаски

Обробка кромки і фаски за допомогою чашкових кругів може здійснюватися як на вертикальних кромочниках і фацетниках, горизонтальних двукромочниках, – прямолінійна обробка, так і на оброблювальних центрах з ЧПУ і напівавтоматичних верстатах – криволінійна обробка.

Обробка кромки з отриманням різного профілю в поперечному перетині:

  • плоска кромка (євро кромка);
  • три хвилі (3G);
  • округла кромка («під олівець»).

 

Фацетування

Фацетування - це технологія обробки кромки скла, при якій утворюється скошена грань. Найбільш цінною вважається виконання фігурного фацету - створення красивих криволінійних поверхонь, з високою точністю виконання і створення гладкої і абсолютно безпечної кромки, яка надає склу розкішному вигляду і перетворює його із звичайного будівельного матеріалу в декоративний стильний елемент.

Операція фацетування, як правило, проводиться в чотири етапи - грубе шліфування, чистове шліфування, попереднє полірування.

 

Гравірування

Гравірування виконується на поверхні скла, може бути різного профілю і ширини, але глибина гравірування не повинна перевищувати 1,2-1,5 мм, щоб не ослабити скло.

 

Свердління скла

Отвори в склі необхідні для кріплення кріпильної фурнітури при виготовленні скляних дверей, деталей скляних меблів, вітрин, торгового устаткування і так далі.

Свердління отворів в склі — відповідальна технологічна операція, оскільки скло крихкий, прозорий і твердий матеріал і вимагає застосування спеціального устаткування.

Технічні характеристики:

  • Мінімальні розміри оброблюваного скла 200х200 мм;
  • Зенкування— притуплення гострих країв отворів в скляних заготовках;
  • Товщина скла 3-40 мм;
  • Мінімальний діаметр отвору 3 мм;
  • Максимальний діаметр отвору 130 мм.

 

Склеювання  скла

Склеювання скла за допомогою спеціального клею застосовується у виробництві скляних і комбінованих меблів. Ця технологія дозволяє сполучати скло з різними матеріалами без застосування металевого кріплення, забезпечуючи, привабливий зовнішній вигляд виробу і дає можливість реалізовувати незвичні дизайнерські рішення. Висока міцність з’єднання гарантує надійність і безпеку конструкції.

Використовується клей на основі полімерних смол, що має такий же коефіцієнт заломлення світла, як скло, тому він практично не видимий неозброєним оком. Він твердне під впливом ультрафіолетового випромінювання, швидко і міцно сполучаючи між собою різні частини. Область застосування ультрафіолетового склеювання практично необмежена і все більше зростає у зв'язку з тенденцією збільшення попиту на скляні меблі і вироби з скла.

 

Молірування

Молірування — це складний технологічний процес надання листовому склу потрібної форми шляхом термічної обробки. Спочатку виготовляється металевий або керамічний шаблон, на який укладається скло в печі. Потім скло нагрівається по певному графіку до температури біля 650°С, після чого воно стає еластичним і приймає форму шаблону. Охолодження скла проводиться по певному графіку в тривалий проміжок часу (залежно від товщини скла — від 2 до 4 годин).

 

Піскоструйна обробка

Піскоструйна обробка — це традиційна технологія декорування скла, заснована на механічній обробці поверхні скла повітряним струменем з частинками абразиву. Отриманий при цьому матовий малюнок може мати різну зернистість і глибину обробки. Вироби, декоровані методом піскоструйки, відрізняються високою стійкістю узору до зовнішніх впливів. Оброблене піскоструминним методом скло часто використовується як вставки для дверей з різних матеріалів, проте, для суцільноскляних дверних полотен, що піддаються подальшому термічному гартуванню, як правило, застосовується метод хімічного матування.

 

Хімічне травлення і матування

Хімічне травлення і матування — цей процес заснований на властивостях пари плавикової кислоти взаємодіяти з склом, утворюючи нерозчинні солі. Залежно від режиму обробки, у місцях травлення на незахищених кислотостійкою мастикою місцях отримують як рівномірно матовий, так і прозорий, з різною глибиною обробки, малюнок. Даний процес дуже трудомісткий і тривалий, тому, як правило, використовується тільки для декорування дорогих високохудожніх виробів.

 

Вітраж

Вітраж. У декоруванні скляних виробів також широко використовується вітраж. Технологія вітражу заснована на наборі малюнка з шматків забарвленого в масі скла. Скло яке використовується для вітражів, може бути силікатним, акриловим, рифленим, достатньо грубої форми, листовим, кольоровим, гладким тонованим, після фацетування. Існує декілька техніки з'єднання різноколірних шматочків в цілу композицію вітража:

  • Техніка Тіффані. Ця методика дозволяє виготовляти об'ємні вітражі, в яких окремі елементи зроблені опуклими або увігнутими. При роботі в цій техніці кожен шматочок скла обточується, обертається в мідну стрічку, а потім спаюється з іншими елементами вітража. Техніка Тіффані дозволяє використовувати безліч дрібних деталей, при цьому лінії малюнка на вітражі тонкі і витончені.
  • Класичний свинцевий і латунний вітраж. Шматочки кольорового скла вставляються в металевий профіль зі свинцю або латуні. Потім місця стиків профілю пропоюють. Вітраж, виконаний в даній техніці, підходить для заповнення великих за об'ємом просторів. При цьому виріб з часом зовсім не зміниться (деформується)
  • Фюзінг (спікання). Суть цього методу полягає в тому, що на цілісному пласті скла збирається малюнок майбутнього вітража з шматочків кольорового скла, скляних гранул, шихти, дротів і тому подібне Потім скло розігрівається в спеціальній печі до температури 850°С і спікається в цілісний пласт. Не дивлячись на трудомісткість виготовлення, вітражі, виконані за технологією фюзингу, можуть мати різну форму, товщину і фактуру.
  • Кастінг (техніка, відома у нас як «муранське скло»). Для відливання вітражів використовуються металеві форми, в нижній частині яких є рельєфні поглиблення. У ці поглиблення заливається розплавлене кольорове скло, яке потім покривається шаром прозорого скла. Але, на відміну від скла в техніці «спікання», малюнок на «муранському склі» обмежений тією металевою формою, за допомогою якої він був виготовлений.

Існують і інші методи декорування поверхні скла. При необхідності отримання кольорового малюнка на склі застосовують, як правило, метод шовкографії, при якому використовуються спеціальні фарби що тверднуть під дією високої температури. Як недорогі методи декорування використовують розпис скла менш стійкими фарбами, що не вимагають подальшої термічної обробки, а також декорування прозорими і непрозорими плівками, що імітують різні методи дорогої традиційної обробки (наприклад, вітражі і матове скло).