Характеристики неіржавіючої сталі

 Неіржавіюча сталь — це складнолегована сталь, достатньо стійка проти корозії, і так званих агресивних середовищах, зокрема в атмосферних умовах. Основним легуючим елементом є хром (Cr (12-20%)). Для посилення корозійних властивостей і додання необхідних физико-хімічних властивостей неіржавіючу сталь легують нікелем (Ni), титаном (Ti), молібденом (Мо), ніобієм (Nb) і іншими елементами.
  Про стійкість неіржавіючої сталі до корозії можна найчастіше судити за змістом основних легуючих елементів — хрому і нікелю. При вмісті хрому в нержавіючій сталі більше 12% сплав вже буде нержавіючим як в звичайних умовах, так і в слабоагрессивных середовищах. Якщо зміст хрому більше 17%, такі сплави не піддаються корозії в агресивніших окислювальних (і не тільки) середовищах (наприклад, в азотній кислоті конц. до 50%)
 Корозійна стійкість нержавіючої сталі пояснюється тим, що на поверхні контакту хромовмісного сплаву з середовищем утворюється тонка захисна плівка оксидів або ж інших яких-небудь нерозчинних з'єднань, що перешкоджає дії навколишнього середовища на середину сплаву. Величезне значення при цьому мають, як однорідність металу, так і відповідний стан поверхні, а так само відсутність у нержавіючої сталі схильності до міжкристальної корозії (МКК). Оскільки надмірно висока напруга в деталях і апаратурі викликає, як правило, корозійне розтріскування у ряді агресивних середовищ (особливо в тих, що містять хлориди), вони іноді приводять до руйнування. Для кожних конкретних умов (концентрація середовища і температура) вибирається відповідна марка неіржавіючої сталі.
 По хімічному складу нержавіюча
сталь розділяється на хромисті, хромонікелеві і хромомарганцевонікелеві сплави.
 Хромиста нержавіюча сталь
знаходить застосування як конструкційний матеріал для клапанів гідравлічних пресів, турбінних лопаток, арматури крекинг-установок, ріжучого інструменту, пружин, предметів побуту.
 Хромонікелева нержавіюча сталь
використовується в різних галузях промисловості. Особливо відзначимо наступні властивості такої нержавіючої сталі аустенітного класу:
 1.
Поверхня нержавіючої сталі, завдяки своїй структурі, є високоякісною і не вимагає додаткової обробки для використання в харчовому виробництві.
 2. Хромонікелева аустенітна нержавіюча сталь не магнітиться, що дозволяє легко визначити її від інших сплавів, а також використовувати цю властивість в промисловості. В цілому, нержавіючу сталь використовують практично у всіх сферах діяльності людини, починаючи від важкого машинобудування і закінчуючи механікою і електронікою.
 Особливо варто відзначити сталь 12/18Н10Т (близькі закордонні аналоги — 304 AISI, 321 AISI). Вона застосовується для зварних конструкцій в різних галузях промисловості, для побутових приладів, в харчовій промисловості (
нержавіюча сталь — незамінний матеріал для устаткування по обробці, зберіганню і транспортуванню харчових продуктів), в будівництві (нержавіючі конструкції) і архітектурі промислових будівель і торгових центрів, в хімічній і нафтохімічній промисловості.
 З неіржавіючої сталі випускаються наступні стандартні вироби: труба нержавіюча, лист нержавіючий, смуга нержавіюча, кутник нержавіючий, сітка нержавіюча, шестигранник нержавіючий і ін.
 
Нержавіюча сталь є, перш за все, дуже практичним матеріалом, разом з тим, цей матеріал одночасно естетичний і благородний. Завдяки різноманітності марок і видів поверхні, нержавіюча сталь в змозі задовольняти абсолютно будь-яким вимогам, які пред'являються перед будівельними нержавіючими конструкціями і обробними матеріалами.
У сучасній архітектурі вся більша перевага віддається елегантності, стилю конструкції, а поєднання прозорого скла і неіржавіючої сталі, прикрасить будь-який інтер'єр. Вироби з нержавіючої сталі, володіють високою жорсткістю конструкції, надійністю і відмінною теплоізоляцією.

За допомогою нержавіючої сталі можна виготовити двері і вікна (теплі і холодні), зимові сади, зенітні ліхтарі, перегородки, козирки і безліч декоративних конструкцій.