Скляний будинок

Ідея засклених фасадів виникла у архітекторів ще в початку ХХ в. і отримала дуже широкий розвиток. За багато десятиліть будівництва нових і реставрації старих будівель архітекторами і інженерами було розроблено немало конструктивних технологічних нововведень, які дозволяють утілити в життя практично будь-яку ідею дизайнера по застосуванню світлопрозорих фасадів. Багато мегаполісів світу неначе змагаються один з одним по кількості найвищих і красивіших будівель з скляними фасадами. Останніми роками ця мода прийшла і до України.

Скляний фасад будинку на сьогоднішній день - це, в першу чергу, ознака успішного бізнесу. Тому найбільшого поширення він набув при будівництві банків, крупних торгових центрів, офісів і готелів. Будівлі з скляними фасадами дуже вигідно виділяються на загальному фоні тьмяних цегляних і обштукатурених фасадів, таких характерних для наших міст. При цьому подібні споруди органічно вписуються в історичну частину міст, не порушуючи її архітектурної цілісності.

Проте не тільки зовнішнім виглядом заслужили світлопрозорі фасади свою популярність, але також і внутрішніми особливостями - скляні стіни дають приголомшливий ефект розкриття інтер'єру назустріч навколишньому ландшафту. Вдень приміщення такої будови наповнені сонячним світлом, а в темний час доби будинок виглядає дуже ефектно з боку, за рахунок внутрішнього освітлення.

Види світлопрозорих фасадів

На сьогоднішній день компанії-виробники світлопрозорих конструкцій пропонують достатньо багато різних фасадних світлопрозорих систем, конструктивні схеми, способи кріплення, набори комплектуючих. Крім того, дизайнерські можливості компаній значно відрізняються між собою.

залежно від вище перелічених нюансів, світлопрозорі фасади прийнято ділити на:

  • стійково-ригельні;
  • напівструктурні;
  • структурні;
  • вентильовані.

Найбільш поширеними на сьогоднішній день в Україні є фасадні системи стійково-ригельні. Їх основа – вертикальні несучі стійки, до яких механічно кріпляться горизонтальні ригелі. Особливістю подібних систем є вертикальне і горизонтальне розділення заскленого фасаду зовнішньою частиною притискного профілю, у зв'язку з чим створюється враження неоднорідної скляної поверхні, і зовнішність будівлі виходить схожою на шахівницю. Деякі стійково-ригельні конструкції дозволяють добитися лише вертикального або горизонтального розчленовування, тобто розкреслити фасад меридіанами або широтами. Застосування таких конструкцій дозволяє добитися цікавих візуальних ефектів: якщо видимими є ригелі, то будівля здається витягнутою завширшки, якщо ж видно стійки, навпаки, - вищим.

Напівструктурна фасадна система – це свого роду перехідна версія між конструкцією стійково-ригельної і структурної. Вона складається з тонких притискних профілів, що охоплюють склопакети із зовнішнього боку по периметру. Такі системи додають конструкції привабливіший зовнішній вигляд в порівнянні із стійково-ригельними.

Структурне ж скління перевершує своїми декоративними якостями обидві попередні системи. Такий фасад є суцільною скляною вертикальною площиною, завдяки відсутності видимих металевих кріплень. Відмінність такого фасаду від стійково-ригельної системи полягає лише в способі кріплення склопакетів - вони наклеюються за допомогою спеціальних силіконових клеїв на опорну раму і потім кріпляться до несучого каркасу. У систему структурного скління можуть бути вбудовані верхньоподвісні вікна, що відкриваються назовні, причому таким чином, що при закритих стулках відмінності на фасаді між блоками, що відкриваються, і нерухомими було б складно відмітити.

Вентильовані скляні фасади - одна з найбільш свіжих технологій. Конструкція такого фасаду є прозорою оболонкою, яка, як би, надягається на будівлю і кріпиться з півметровим зазором між зовнішньою стіною і скляною поверхнею. Зовнішній фасад сприймає вітрові навантаження, захищає будівлю від опадів, частково поглинає сонячну енергію. Між навісним фасадом і стіною утворюється повітряна порожнина, в якій за рахунок перепаду температури і тиску циркулює повітря. Якщо будівельники зможуть забезпечити не тільки вертикальну, а і горизонтальну циркуляцію повітря в цьому між фасадному просторі, в будівлях круглої, квадратної і багатогранної форм виникне ефект об'ємного обігріву внутрішньою повітряною подушкою (коли сонце нагріватиме крізь скло повітря в прошарку з одного боку, він перетече в не освітлюваний тил і віддасть йому своє тепло). Влітку спостерігається зворотний ефект: прохолодне повітря з неосвітленої частини будівлі приходить на місце розжареного сонцем і остуджує внутрішні приміщення. Така хитрість дозволяє використовувати системи кондиціонування і опалювання будівель в економному режимі.

При виготовленні профілів для світлопрозорих конструкцій в основному використовують алюміній, сталь.